Předvánoční výlet k Jesličkám svatého Františka

V pondělí 20.12.2010 navštíví žáci 6. a 7. ročníků vánoční hru „Jesličky svatého Františka“ v kostele sv. Václava v Ostravě, která se již stala tradiční součástí ostravských Vánoc. Její uvádění se setkalo v uplynulých letech s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let.
Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182–1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů – postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.
Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce“. Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.
Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora (člen činohry NDM), roli sv. Kláry zpívá sopranistka Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič a Vojtěch Kupka (sólista opery NDM), roli čerta pokušitele hraje Juraj Čiernik. Družinu Františkových bratří vede Jiří Halama (sólista opery NDM). V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM vedeného Lenkou Živockou a v neposlední řadě i ostravští amatérští herci a zpěváci. Osmičlenný orchestr složený ze členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko.

Bližší informace na stránkách: www.pasdetheatre.cz nebo www.vazna-hudba.cz.

                                                                                                         Mgr. Anna Neuwirthova, Ph.D.


Comments