Dvakrát zachráněné dítě

Vzdělávací projekt, jehož součástí byla přednáška pana Thomase Graumanna

Dne 25. října proběhl v sále Městského úřadu ve Studénce výchovně vzdělávací pořad pro žáky devátého ročníku pod názvem „Dvakrát zachráněné dítě“. Žákům vyprávěl v anglickém jazyce jeden ze 669 českých židovských dětí pan Graumann, zachráněný v srpnu 1939 panem Nicholasem Wintonem. Po necelém měsíci od zhlédnutí filmu „Síla lidskosti“ o zachránci Wintonovi mohli žáci opět slyšet o této velmi smutné době. Tentokrát z pohledu chlapce, který díky panu Wintonovi přežil druhou světovou válku ve Skotsku a nezahynul v koncentračním táboře jako všichni jeho příbuzní. Dnes je panu Thomasi Graumannovi 79 let. Po celý svůj život se zabýval charitativní činností a v současné době se věnuje vzdělávání mládeže. Po velmi zajímavém vyprávění o svém životě žáci zhlédli dokument o významných událostech v životě pana Graumanna. 

Postřehy žáků devátého ročníku z této besedy
Thomas Graumann byl jeden z 669 dětí, které zachránil sir Nicholas Winton. Pan Graumann vyprávěl svůj životní příběh, ve kterém se nejvíce zaměřil na dobu, kdy ve svých 8 letech s doklady, dvěma kufříky a číslem 652 na krku opustil svou rodnou zemi a odjel spolu s ostatními dětmi posledním vlakem do Londýna k adoptivním rodičům. V padesátých a šedesátých letech se věnoval na Filipínách misionářské činnosti, tam se seznámil a oženil se svou ženou Caroline, která zde plnila stejnou činnost. 
                                            Lenka Pischová, Hedvika Pomikálková, Sabina Holaňová a Kristýna Drejslová

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací. Musíme říci, že celá akce byla hodně emotivní, snažili jsme se vcítit do dětí, jež byly stejného věku, a do pocitů rodičů, kteří posílali dítě do neznámé země. 
                                                                                          Lucie Gansová, Marek Šoltés, a Fillip Kudla

Tomáš Graumann, brněnský Žid, křesťanský misionář na Filipínách, jeden z 669 zachráněných dětí sira Nicolase Wintona, velice zajímavě vyprávěl o svém životě. Přednáška byla plná emocí, smutku, ale i štěstí. Pan Graumann a jeho manželka Caroline nám na závěr pořadu zazpívali stejnou písničku ve filipínštině, angličtině a poté všichni společně jsme si ji zazpívali v českém jazyce. 
                                                                                                     Martina Dybalová, Katka Polášková 
Děkuji městskému úřadu za zprostředkování této vzdělávací akce, která byla velkým přínosem pro naše žáky.                                                                                                                   

 Mgr. Jitka Školová

     

     
Comments