Interview s osobností města Studénky 

V rámci výuky literární výchovy se 6. 10. 2009 v šestém ročníku uskutečnilo interview se známou osobností města Studénky paní Ivou Hoňkovou. Rozhovor připravil žák 8. ročníku Adam Poštolka. 

Interview s paní Ivou Hoňkovou, malířkou, spisovatelkou a ilustrátorkou knížek pro děti

Adam: Prožila jste své dětství ve Studénce?
I. Hoňková: Narodila jsem se v Bílovci, takže ve Studénce jsem prožila své dětství. Bydlela jsem na sídlišti, ale jezdila jsem na prázdniny k dědovi do Studénky I. Tam mi bylo nejlépe.

Adam: Ve které studénecké škole jste začala školní docházku?
I. Hoňková: Chodila jsem na ZŠ Sjednocení až do 7. třídy. Potom jsme se přestěhovali do Studénky I a 8. třídu jsem dochodila tam.

Adam: Jak vzpomínáte na své učitele?
I. Hoňková: No (smích)… na některé s láskou, na některé méně s láskou, tak jako všichni… (smích).

Adam: Nějakou dobu jste žila mimo své rodné město. Co Vás vedlo k tomu vrátit se zpět do Studénky?
I. Hoňková: Odstěhovala jsem se do Čech, když mi bylo 24 let. Zpátky jsem se vrátila i proto, že mi bylo smutno po svém rodném kraji. Zjistila jsem, že všude je dobře, ale doma nejlíp, takže jsem se vrátila zpátky.

Adam: Změnilo se hodně naše město od doby, kdy jste se odstěhovala?
I. Hoňková: No určitě. Těch 7 let je znát. Přibyly nové budovy, začaly se i paneláčky hezky zbarvovat, nové nádraží přibylo, spousta věcí je tu pro mě nová a já si na ně musím zvykat.

Adam: Co byste ještě Vy sama změnila na našem městě?
I. Hoňková: Hlavně kulturu, protože je tu málo výstav, koncertů, divadelních představení. Zájem lidí by určitě byl. Když jsme pořádali nějaké akce, i děti se rády zapojovaly do různých soutěží a her.

Adam: Jak jste se dostala k psaní knížek pro děti?
I. Hoňková: Inspirovala mě moje dcera. Začala jsem psát v roce 2003 po narození dcery Nikolky, to jsem napsala svoji první knížku. Od té doby mi vyšlo asi 20 titulů. Kromě toho dělám ilustrace pro různé časopisy. Jsem také redaktorkou časopisu Krásy Česka. Je to turistický časopis, takže vlastním novinářský průkaz, díky kterému se dostanu prakticky všude, do různých podzemí, katakomb, do míst, kam by se běžně člověk nedostal, neboť vstup do těchto míst je veřejnosti zakázán. O těchto zajímavých místech, která také fotíme, pak pořizujeme reportáže a různé články. 
Také děti se mohou stát členy redakce tohoto časopisu. Když pojedou na nějaký výlet nebo stráví dovolenou na zajímavém místě v České republice, mohou o tomto místě napsat poutavý článek, nafotit to místo a my jim to rádi vydáme.

Adam: Kde jste čerpala náměty pro svoji tvorbu?
I. Hoňková: Záleží na knížce. Vzpomenu knížku Kde bydlí strašidla vydanou k příležitosti 50 let vzniku města Studénky. Knížka je o mojí dceři Nikolce, která se vrací na místa mého dětství a dívá se na ně mýma dětskýma očima. Kniha je o staré Studénce, o staré Studénce I, kde je Šplichov, rybníky a vzdálenější místa, na která se málokdo dostane, protože je to opravdu daleko.

Adam: Věnovala jste svoji uměleckou tvorbu i jinému městu?
I. Hoňková: Určitě ne. Pokud jsme něco připravovali, bylo to jen pro Studénku.

Adam: Děkuji za rozhovor.

Připravil Adam Poštolka, 8. třída 

     
Comments