Ohlédnutí za představením Evangelium podle houslí

Dne 25. března 2010 měli žáci 9. ročníku naší školy možnost zakusit atmosféru Velikonoc trošku jinak. Navštívili představení „Evangelium podle houslí“. Tuto hudební hru vytvořil a zkomponoval současný ostravský hudební skladatel Pavel Helebrand. Inspiraci čerpal z tradic velikonočních pašijových her a tradic moravské lidové hudby. Na provedení se podílelo 180 umělců z řad profesionálů i amatérů, vystupovali dospělí i děti. Hlavní role ztvárnili hudebníci cimbálové muziky Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou, který sám ztvárnil hlavní roli Krista.

Jak se žákům představení líbilo? Následující odstavec shrnuje sebrané postřehy – zpětné vazby zúčastněných žáků.

Představení si od žáků vysloužilo uznání a pochvalu. Hudební hra probíhala v kostele – v chrámu Božského spasitele v Ostravě, umožnila tak žákům dostat se do velmi zajímavého, nedivadelního prostředí. Žáci ocenili možnost zažít něco netradičního. Ocenili šanci nahlédnout na velikonoční tradice z historického hlediska. Měli příležitost vnímat a sledovat jak sólová vystoupení herců a zpěváků tak i sborová provedení jednotlivých částí představení, vidět a slyšet muzikanty Hradišťanu, hudebníky doprovodného dechového a smyčcového orchestru i sólisty. Představení bylo pojato interaktivně – aktéři se pohybovali na jevišti i v hledišti. Žáci se měli možnost do představení aktivně pěvecky zapojovat.
K představení měli žáci i výhrady. Lidové motivy v hudbě a lidové tradice, které byly součástí hry, jsou vzdáleny současnému hudebnímu výběru žáků. Je však třeba připomenout, že moderní hudební styly se nevytvořily samy a z ničeho – své kořeny mají velmi hluboko a často sahají právě k lidové hudbě. Seznámení s tím, co dnešní době předcházelo, je vždy velmi přínosné a poučné. A dnes je to i velmi potřebné. 
V interiéru kostela bohužel nebyla všechna místa s přímým výhledem na jeviště – byla to daň vnitřnímu architektonickému uspořádání jednotlivých částí chrámu, to byla další výtka ze strany žáků. Všechna místa však měla zajištěný přehled o dění pomocí velkoplošné videoprojekce.
Žáky na představení doprovázely jejich třídní učitelky Mgr. Marcela Kováčová /autorka připojených fotografií/ a Mgr. Jitka Školová. Možnost zúčastnit se tohoto představení všem zajistila vyučující hudební výchovy Mgr. Anna Neuwirthová, Ph.D.

                                                                                              Žáci 9. ročníků a Anna Neuwirthová

     

Comments